V srdci Sibíri sa nachádza obrovský kráter, známy ako „Brána do podsvetia“, ktorý znepokojuje vedcov a miestnych obyvateľov. Tento megasúľub, oficiálne nazývaný Batagajský kráter, sa rozširuje o 20 metrov ročne. Dosahuje dĺžku približne jedného kilometra a hĺbku 90 metrov. Kráter sa objavil pred približne 25 rokmi, keď miestni obyvatelia vyrúbali stromy, čo spôsobilo destabilizáciu pôdy a následné topenie permafrostu.
Dôležitosť permafrostu
Permafrost, zamrznutá pôda, ktorá sa neroztopila ani počas letných mesiacov, je kľúčovým prvkom v oblasti Sibíri. Obsahuje obrovské množstvo metánu, skleníkového plynu, ktorý je oveľa účinnejší ako oxid uhličitý pri zachytávaní tepla v atmosfére.
Odborníci varujú, že ak sa permafrost roztopí v masívnom meradle, čo by mohlo nastať pri globálnom oteplení o štyri stupne Celzia, mohlo by to viesť k nezvratným klimatickým zmenám.

Hrozba pre miestne komunity
Rozširovanie krátera predstavuje vážne riziko pre miestne komunity, pretože jeho okraje sú veľmi nestabilné a môžu sa zrútiť. Miestne cesty a chodníky sú v nebezpečenstve, že budú pohltené rozširujúcim sa kráterom. Okrem toho, topenie permafrostu môže uvoľniť ďalšie skleníkové plyny a prispieť k ešte rýchlejšiemu globálnemu otepľovaniu.
Zatiaľ čo niektoré miesta na Sibíri ešte stále zažívajú extrémne nízke teploty, ktoré môžu dosiahnuť až -68 °C, zmeny klímy sú neúprosné. Odborníci predpovedajú, že sa situácia bude len zhoršovať, ak sa nepodniknú radikálne kroky na zníženie emisií skleníkových plynov a ochranu permafrostu.
Batagajka je teda nielen miestom geologického záujmu, ale aj varovaním pred dôsledkami klimatických zmien. Ak sa súčasné trendy nezmenia, mohli by sme čeliť ešte väčším a ničivejším megasúľubom. Tie by mohli výrazne ovplyvniť globálnu klímu a bezpečnosť miestnych komunít. Tento príbeh zo Sibíri nás nabáda k urýchlenému konaniu a zodpovednému prístupu k ochrane nášho životného prostredia.
Profesor Julian Murton, geológ z Univerzity v Sussexe, v rozhovore pre portál The Independent uviedol, že so zvyšujúcimi sa teplotami v dôsledku otepľovania klímy budeme svedkami intenzívnejšieho rozmrazovania permafrostu a vzniku „termokrasových“ prvkov.
To povedie k častejším prepadom pôdy, tvorbe roklín a zvýšenej erózii povrchu Zeme. Murton tiež zdôraznil, že kráter poskytne vedcom cenné informácie o minulých udalostiach a možných budúcich scénaroch.