Preskočiť na obsah
Domov » Krátka história Napoleona, ambiciózneho a charizmatického cisára Francúzska

Krátka história Napoleona, ambiciózneho a charizmatického cisára Francúzska

Napoleon Bonaparte dominoval európskym záležitostiam viac ako desaťročie ako cisár Francúzska a stal sa jedným z najoslavovanejších vojenských vodcov všetkých čias. Jeho život a kariéra sú predmetom nespočetných kníh o histórii a štúdií a jeho odkaz pretrváva dodnes.

Narodený na Korzike, príchod do Francúzska

Napoleon sa narodil ako Napoleone di Buonaparte 15. augusta 1769 na ostrove Korzika, ktorý Francúzsko nedávno získalo od talianskeho mestského štátu Janov. Ako syn významnej korzickej rodiny bol poslaný do pevninského Francúzska, aby sa vzdelával. V škole sa jeho spolužiaci vysmievali jeho prízvuku a provinčnému pôvodu.

Po absolvovaní vojenskej akadémie a zapojení sa do Francúzskej revolúcie zmenil svoje talianske meno na francúzskejšie znejúce Napoleon Bonaparte.

Manželstvo s Jozefínou

V roku 1796 sa Napoleon oženil s Marie-Josephe-Rose de Beauharnais, známou ako Jozefína. Bola to parížska spoločenská dáma s dvoma deťmi. Hoci ich manželstvo nebolo vždy jednoduché a skončilo sa rozvodom v roku 1809, Napoleon údajne nikdy neprestal milovať Jozefínu a jej meno bolo údajne posledným slovom na jeho perách, keď zomrel.

Hrdina talianskej kampane

Napoleon sa prepracoval cez rady francúzskej armády a bol povýšený na generálmajora po tom, čo pomohol potlačiť rojalistický prevrat v Paríži. V roku 1796 bol vyslaný do Talianska, kde mal viesť poslednú kampaň proti Rakúsku. Jeho taktika a rýchlosť na bojisku priniesli Francúzsku rozhodujúce víťazstvo, ktoré upevnilo jeho reputáciu ako geniálneho vojenského vodcu.

Vize impéria na exotickom východe

V roku 1798 sa Napoleon rozhodol pre expedíciu do Egypta s cieľom prerušiť britské obchodné cesty do Indie. Hoci vojenské úspechy v Egypte boli zmiešané, jeho kampaň priniesla významné archeologické objavy, vrátane objavu Rosettskej dosky, ktorá neskôr umožnila rozlúštiť egyptské hieroglyfy.

Od prvého konzula k cisárovi

Po návrate do Francúzska v roku 1799 našiel krajinu v chaose. Vďaka sérii politických manévrov sa mu podarilo získať moc a v roku 1804 sa korunoval za cisára. Pod jeho vedením sa Francúzsko stalo silnou centralizovanou mocnosťou.

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte pomohol vytvoriť moderné Francúzsko

Napoleon zaviedol množstvo reforiem, ktoré konsolidovali moc v silnej centrálnej vláde. Založil prvú centrálnu banku Francúzska, zaviedol nový menový systém a vytvoril právny kódex známy ako Napoleonský kódex, ktorý dodnes ovplyvňuje právne systémy po celom svete.

Francúzsko proti svetu

Napoleonova vláda bola poznamenaná neustálymi konfliktmi s európskymi rivalmi, predovšetkým s Britániou, Rakúskom, Pruskom a Ruskom. Napoleonské vojny trvali od roku 1796 do roku 1815, pričom Francúzsko často stálo proti širokej koalícii nepriateľov.

V Rusku porazený ústupom

V roku 1812 Napoleon vtrhol do Ruska s obrovskou armádou, no stretol sa s tvrdým odporom a nehostinnými podmienkami. Po katastrofálnom ústupe z Ruska stratilo Francúzsko väčšinu svojej armády.

Vyhnanstvo na Elbu

Po porážke bol Napoleon v roku 1814 vyhnaný na malý ostrov Elba. Napriek tomu sa mu podarilo uniknúť a na krátky čas znovu získať moc počas obdobia známeho ako Sto dní, kým nebol definitívne porazený v bitke pri Waterloo v roku 1815.

Smrť na Svätej Helene

Po druhej porážke bol Napoleon vyhnaný na vzdialený ostrov Svätá Helena, kde zomrel 5. mája 1821 vo veku 51 rokov, pravdepodobne na rakovinu žalúdka. Jeho pozostatky boli neskôr prevezené späť do Francúzska a pochované v Les Invalides v Paríži.

zdroj:  How stuff works 

Často kladené otázky

Ako ovplyvnili Napoleonove právne reformy moderné právo?
Napoleonove právne reformy, najmä Napoleonský kódex, štandardizovali zákony vo Francúzsku a ovplyvnili mnohé moderné právne systémy na celom svete.

Aký význam mal objav Rosettskej dosky počas Napoleonovej egyptskej kampane?
Objav Rosettskej dosky bol kľúčový pre rozlúštenie egyptských hieroglyfov, čo výrazne prispelo k rozvoju egyptológie.

Prečo bol Napoleon vyhnaný na Elbu a neskôr na Svätú Helenu?
Po prvej abdikácii bol Napoleon vyhnaný na Elbu, kde sa mu podarilo uniknúť a opäť získať moc. Po druhej porážke v bitke pri Waterloo bol definitívne vyhnaný na odľahlý ostrov Svätá Helena, aby sa zabránilo jeho návratu.

Ako Napoleonova invázia do Ruska prispela k jeho pádu?
Napoleonova invázia do Ruska bola katastrofálna. Zlé podmienky a tvrdý ruský odpor viedli k stratám väčšiny jeho armády, čo oslabilo jeho moc a viedlo k jeho prvej abdikácii.