Alphonse Gabriel Capone, známy aj ako Al Capone alebo „Scarface“, sa narodil 17. januára 1899 v Brooklyne (New York) do rodiny talianskych prisťahovalcov. Jeho otec, Gabriele Capone, bol holič a matka Teresa Capone (rodená Raiola) bola šička. Al bol jedným z deviatich detí a rodina sa usadila v oblasti Navy Yard v Brooklyne. Už v mladom veku sa Al Capone pridal k miestnym gangom a zapojil sa do drobnej kriminality.
Cesta do Chicaga
Existujú dve verzie o tom, prečo Capone skončil v Chicagu. Jedna tvrdí, že kvôli útoku na člena konkurenčného gangu musel opustiť New York, zatiaľ čo druhá uvádza, že ho do Chicaga povolal Johnny Torrio, aby sa stal jeho zástupcom. V Chicagu začal Capone pracovať pre Torria, ktorý viedol zločinecký syndikát. Po Torrioho odchode do dôchodku v roku 1925 prevzal Capone kontrolu a stal sa neoficiálnym kráľom chicagského podsvetia.

Vrchol moci
Al Capone dosiahol vrchol svojej moci v 20. rokoch 20. storočia počas obdobia prohibície v Spojených štátoch. V tejto dobe bolo zakázané vyrábať, predávať a prepravovať alkohol, čo vytvorilo obrovský čierny trh, ktorý Capone využil vo svoj prospech. Caponeho organizácia, známa ako „Chicago Outfit“, sa zaoberala pašovaním alkoholu, hazardnými hrami a prostitúciou. Jeho sieť ilegálnych aktivít mu prinášala ročne približne 100 miliónov dolárov, čo z neho robilo jedného z najbohatších a najvplyvnejších gangstrov v USA (Mental Floss).
Capone bol známy svojou brutalitou a ochotou eliminovať svojich nepriateľov. Mal silné väzby na miestnych politikov a políciu, čo mu poskytovalo určitú imunitu voči právnym postihom. Aj napriek svojej kriminálnej činnosti si Capone dokázal udržať pozitívny verejný obraz, čiastočne vďaka svojim charitatívnym aktivitám, ako bola prevádzka polievkovej kuchyne počas Veľkej hospodárskej krízy.
Masaker na Valentína
Masaker na Valentína, ktorý sa odohral 14. februára 1929, je jedným z najznámejších zločinov spojených s Al Caponeom. Počas tohto incidentu bolo sedem členov gangu Bugs Morana popravených v garáži na Lincoln Park v Chicagu. Útočníci, prezlečení za policajtov, prinútili obete postaviť sa proti stene a potom ich zastrelili. Hoci existujú špekulácie, že Capone bol organizátorom tohto činu, nikdy nebol obvinený.
Tento brutálny čin šokoval verejnosť a poškodil Caponeho verejný obraz. Masaker viedol k tomu, že vplyvní občania Chicaga začali požadovať tvrdšie zásahy proti organizovanému zločinu. Tlak verejnosti a médií nakoniec viedol k zvýšenému záujmu federálnych orgánov o Caponeho a jeho aktivity.
Pád a uväznenie
Caponeho pád začal v roku 1931, keď bol obvinený z daňových únikov. Federálne orgány, vedené agentmi ako Eliot Ness, sa zamerali na Caponeho finančné záležitosti a podarilo sa im dokázať, že nezaplatil dane zo svojich obrovských príjmov. Aj keď bol zapletený do mnohých násilných činov, bol nakoniec odsúdený za daňové podvody a odsúdený na 11 rokov väzenia.
V máji 1932 začal Capone vykonávať svoj trest v federálnom väzení v Atlante, neskôr bol presunutý do novootvoreného väzenia Alcatraz v San Franciscu. V Alcatraze jeho zdravotný stav rýchlo upadal kvôli syfilisu, ktorý viedol k demencii. Napriek svojmu stavu strávil Capone takmer osem rokov vo väzení, kým bol prepustený v roku 1939.
Posledné roky a smrť
Po prepustení z väzenia sa Capone vrátil na Floridu, kde žil v ústraní so svojou rodinou. Jeho zdravotný stav sa stále zhoršoval a v roku 1946 utrpel mŕtvicu, po ktorej nasledovala zástava srdca. Al Capone zomrel 25. januára 1947 vo svojom dome na Palm Island v Miami Beach. Po jeho smrti bol Capone pochovaný na cintoríne Mount Carmel v Hillside, Illinois (HistoryColored).
Zaujímavosti
- Brat Prohibičný Agent: Capone mal brata Jamesa Vincenza Caponeho, ktorý sa stal agentom prohibície a zmenil si meno na Richard James Hart. Tento brat bojoval proti ilegálnemu obchodu s alkoholom, čo bolo v príkrom kontraste k Alovmu životnému štýlu.
- Polievková kuchyňa: Počas Veľkej hospodárskej krízy prevádzkoval Capone polievkovú kuchyňu v Chicagu, kde ponúkal bezplatné jedlo pre nezamestnaných. Tým si získal sympatie verejnosti a snažil sa zlepšiť svoj verejný imidž.
- Pokusy o atentát: Capone prežil niekoľko pokusov o atentát. Jeden z najznámejších incidentov sa stal v roku 1925, keď bol jeho mentor Johnny Torrio vážne zranený pri pokuse o atentát a následne odišiel do dôchodku, čo umožnilo Caponemu prevziať kontrolu nad chicagským podsvetím.
Al Capone: Vplyv na kultúru – Knihy a Filmy
Vplyv na Literatúru
Al Capone sa stal inšpiráciou pre mnohé literárne diela, ktoré skúmajú jeho život a činy. Jeho príbeh fascinoval autorov a historikov, ktorí sa snažili pochopiť jeho vplyv na americkú spoločnosť a zločin počas prohibície.
- „The Untouchables“ od Eliota Nessa – Táto kniha je autobiografiou federálneho agenta Eliota Nessa, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri stíhaní Caponeho. Kniha bola publikovaná v roku 1957 a stala sa základom pre populárny televízny seriál a neskôr aj film.
- „Al Capone: His Life, Legacy, and Legend“ od Deirdre Bair – Táto biografia poskytuje detailný pohľad na Caponeho život a dedičstvo, pričom autorka vychádza z rozsiahleho výskumu a rozhovorov s rodinnými príslušníkmi.
- „Get Capone: The Secret Plot That Captured America’s Most Wanted Gangster“ od Jonathana Eig – Táto kniha odhaľuje menej známe aspekty Caponeho života a zdôrazňuje úsilie federálnych agentov pri jeho chytení.
Vplyv na Film a Televíziu
Al Capone sa stal ikonickou postavou aj vo filmovom a televíznom svete, kde jeho život a činy boli opakovane zobrazované v rôznych adaptáciách.
- „Scarface“ (1932 a 1983) – Prvý film „Scarface“ bol inšpirovaný Caponeho životom a zaznamenal veľký úspech. V roku 1983 bol natočený remake s Al Pacinom v hlavnej úlohe, ktorý sa stal kultovým klasikom.
- „The Untouchables“ (1987) – Tento film, režisovaný Brianom De Palmom, je založený na knihe Eliota Nessa. Robert De Niro stvárnil Al Caponeho a film sa stal veľkým hitom, pričom získal aj viacero ocenení.
- „Boardwalk Empire“ (2010-2014) – Televízny seriál HBO, ktorý skúma organizovaný zločin počas prohibície. Capone, ktorého stvárňuje Stephen Graham, je jednou z hlavných postáv.
- Dokumentárne Filmy – Caponeho život bol predmetom mnohých dokumentárnych filmov, ktoré sa snažia objasniť jeho vplyv na organizovaný zločin a jeho dedičstvo.