Vtedy a dnes: 2. svetová vojna
- Táto fotografia bola urobená v okolí mesta Villedieu-les-Poêles v lete 1944. Mesto oslobodila 4. pešia divízia 2. augusta 1944. Dva mesiace predtým sa muži z 4. pešej divízie zúčastnili invázie do Normandie na pláži Utah. Keď bolo Villedieu-les-Poêles oslobodené, mnohí z pôvodnej skupiny, ktorá sa vylodila na Deň D, už boli obeťami. Veľa mužov, ktorých vidíte na tejto fotografii, sú pravdepodobne náhradníci.

- Fotografia vtedy a dnes z okolia St-Marie-du-Mont v Normandii, ukazujúca kontrast medzi rokom 1944 a dneškom. Mesto oslobodila 101. výsadková divízia 6. júna 1944 po ťažkých bojoch medzi nemeckými silami a americkými výsadkármi. St-Marie-du-Mont bolo dôležitou križovatkou za plážou Utah, preto tadiaľ prešlo mnoho amerických jednotiek po Dni D. Tisíce mladých vojakov si dopĺňali čutory čerstvou vodou z fontány na námestí, ktorú vidíte vľavo na obrázkoch.
- Koncom júla 1944 sa vo francúzskom meste Marigny na západ od St-Lô odohrala tvrdá bitka. V tomto sektore bojovalo mnoho amerických jednotiek, ako 9. a 30. pešia divízia, ale okolie Marigny bolo oslobodené 27. júla 1944 vďaka odhodlaniu mužov z 1. pešej divízie a bojovej skupiny B. Mnoho vojakov a francúzskych civilistov zahynulo počas tejto intenzívnej bitky.
Vtedy a dnes: 2. svetová vojna
- Americkí vojaci 79. pešej divízie sprevádzajú nemeckých vojnových zajatcov po oslobodení Cherbourgu v Normandii. Cherbourg bol jedným z mála prístavov v Normandii a jeho zabezpečenie bolo strategicky dôležité krátko po vylodení amerických síl na pláži Utah. Hoci sa nachádza len 35 míľ od pláže Utah, trvalo 20 dní intenzívnych bojov, kým sa podarilo prístav dosiahnuť a zabezpečiť.
- Vtedy a dnes vo francúzskom meste Bitche, kde vojaci 100. pešej divízie vstupujú do centra mesta. Na mnohých budovách zreteľne vidieť stopy po bojoch. Vojaci bojovali intenzívne od decembra 1944 do marca 1945, aby oslobodili toto mesto blízko nemeckých hraníc.
- História mesta Trévières v Normandii je úzko spojená s udalosťami z 9. a 10. júna 1944, keď tu 38. peší pluk 2. pešej divízie zažil svoj krst ohňom počas druhej svetovej vojny. Poslední nemeckí obrancovia opustili mesto 10. júna. Fotografia bola urobená pri vstupe do mesta smerom od pláže Omaha.
- Po mesiacoch plánovania a príprav sa konečne uskutočnila najväčšia obojživelná operácia v histórii. Stála nespočetné životy mladých a statočných mužov, ktorí dali všetko 6. júna 1944 pre oslobodenie Európy. Túto fotografiu vyhotovili pred 80 rokmi na pláži Utah. Na obrázku môžete vidieť, ako americké sily postupujú do vnútrozemia.
- Muži z 333. pešieho pluku, 84. divízie vo Forge a La Plez v Belgicku, 5. januára 1945. V tento deň podnikli protiútok na nemecké línie v sektore Lamormenil-Freyneux.
- Na tejto fotografii je miesto, kde počas bojov v Grandmenile z cesty zišiel jeden z tankov Panther 2. SS divízie Das Reich. Zrejme išlo o útok lietadla P-47, ktoré sa zúčastnilo bitiek týchto dní. Vedľa tanku Panther prechádza vlečená 155mm húfnica patriaca 2. obrnenej divízii.
- Vojaci 80. pešej divízie vstupujú do mesta Wiltz, Luxembursko, počas postupu do nemeckého okupovaného územia. Títo muži čelili extrémnym zimným podmienkam a intenzívnym bojom v snahe o víťazstvo.
Dôležité fakty o 2. svetovej vojne:
- Trvanie: 2. svetová vojna trvala od 1. septembra 1939 do 2. septembra 1945.
- Začiatok vojny: Vojna začala inváziou Nemecka do Poľska 1. septembra 1939, čo viedlo k vyhláseniu vojny Nemecku zo strany Francúzska a Veľkej Británie.
- Hlavní aktéri:
- Spojenci: Veľká Británia, Sovietsky zväz, Spojené štáty americké.
- Os: Nemecko, Taliansko a Japonsko.
- Rozsah konfliktu: Bojovalo sa na viacerých kontinentoch vrátane Európy, Ázie, Afriky a Tichomoria.
- Dôležité udalosti:
- Bitka o Britániu (1940): Letecká kampaň Nemecka proti Veľkej Británii.
- Invázia do ZSSR (1941): Nemecká operácia Barbarossa.
- Pearl Harbor (1941): Japonský útok na americkú základňu, ktorý viedol k vstupu USA do vojny.
- D-Day (1944): Spojenecká invázia do Normandie, ktorá začala oslobodenie západnej Európy.
- Holokaust: Systematické vyvražďovanie približne 6 miliónov Židov nacistickým Nemeckom.
- Koniec vojny v Európe: Kapitulácia Nemecka 8. mája 1945 (Deň víťazstva v Európe).
- Koniec vojny v Tichomorí: Kapitulácia Japonska po zvrhnutí atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki (6. a 9. augusta 1945), podpísanie kapitulácie 2. septembra 1945.
- Obete: Celkový počet obetí sa odhaduje na 70-85 miliónov, vrátane civilistov a vojenského personálu.
- Následky: Vznik Organizácie Spojených národov (OSN), začiatok Studenej vojny medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, rozdelenie Nemecka, obnova európskych štátov pomocou Marshallovho plánu.